Det ble levert villfanget sjømat for 172 millioner i uke 40. Godt vær ga økt omsetning av ferskt råstoff, sammenlignet med uka før. Men 350 tonn fersk torsk og hyse, og 570 tonn sei, vitner likevel om lav aktivitet. Denne rapporten viser også at kystflåten fisker kongekrabbe, breiflabb, reker, kveite, taskekrabbe og sjøkreps. Omsetningen av fryst råstoff fra havfiskeflåten varierer mye, og gikk noe ned i uke 40.
06. okt. 2025 - Brynjar Torsteinsson, Ann-Rita Thoresen og Willy Godtliebsen.
Omsetningsdata i denne rapporten skriver seg først og fremst fra uke 40. Alle kvanta i rapporten er oppgitt i tonn rundvekt, hvis ikke annet er presisert, og verdi i 1.000 kroner, evt. millioner kroner.
Råfisklagets omsetning i uke 40 er på 172 millioner kroner (foreløpig tall), litt opp fra 170 millioner kroner uka før. I tallet for uke 40 inngår 24 millioner kroner etter landinger fra utenlandsk fartøy. Omsetningen for norske båter utgjorde 148 millioner kroner fordelt med 59 på fersk og 89 på fryst råstoff.
Til sammenligning var omsetningen i uke 40 i fjor 277 millioner kroner, hvorav 12 millioner kom fra utenlandske fartøy. Verdien fra norske fartøy utgjorde 265 millioner, hvorav 59 millioner fersk og 206 millioner fryst råstoff.
Råfisklagets omsetning hittil i år, per 5. oktober 2025, er 16.627 millioner kroner. Det er fordelt med 14.044 millioner kroner for norske båter, og 2.583 millioner kroner for utenlandske. Tilsvarende for fjoråret var 13.710 millioner kroner totalt, hvorav 11.392 var etter landinger fra norske båter, og 2.318 for utenlandske båter.
Råfisklagets omsetning for norske båter i uke 40 i år fremgår av tabell 1, med fordeling på fersk/fryst/tørket råstoff, og per fiskeslag.
Tabell 1: Omsetning for norske båter fordelt pr fersk/fryst/tørket og pr fiskeslag.

Foreløpige tall for omsetningen av fryst råstoff fra norske båter i uke 40 viser 89 millioner kroner, ned fra 119 millioner kroner uka før. Størst verdi i uke 40 kom fra torsk, sei og reke på henholdsvis 28, 25 og 17 millioner kroner, jf. tabell 1.
Når det gjelder landinger av fryst råstoff fra norske båter i uke 40, til nøytrale fryselager, har vi følgende hovedtall: Totalt 1.390 tonn, ned fra 3.483 tonn i uke 39. Dette er kvanta som så langt bare delvis er omsatt. Av de 1.390 tonnene var 540 tonn blåkveite, 200 tonn torsk, 175 tonn hyse, 170 tonn flekksteinbit og 150 tonn sei. Det var leveranser fra 4 trålere med totalt 890 tonn, herav en tråler med nevnte blåkveitekvantum fisket i grønlandsk sone, og i tillegg 3 trålere med i hovedsak 140 tonn sei og 90 tonn torsk. En snurrevadfangst på totalt 250 tonn fordelt med 150 tonn hyse og 100 tonn torsk. En autolinebåt leverte 240 tonn, i hovedsak nevnte kvantum flekksteinbit.
Omsetningen av ferskt råstoff i uke 40 utgjorde 59 millioner kroner, som var opp fra 43 millioner kroner uken før. Det meste av dette var torsk, sei, hyse, breiflabb, kongekrabbe, kveite og reke, som sto for henholdsvis 15, 9, 6, 6, 6, 4 og 3 millioner kroner. Omsetning for disse og resterende arter fremkommer av tabell 1.
Tabell 2 og 3 viser fordelingen av landingene av fersk torsk per leveringssone og redskap (unntatt trål), med tilhørende snittpriser. De to tabellene er basert på omsetning av kvalitet A og ekstra, der alle leveringstilstander inngår, men der snittprisene er omregnet til sløyd uten hode-priser, eksklusivt restråstoff.
Tabell 2: Omsetning av fersk torsk, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad. Eksklusiv restråstoff.

Tabell 3. Priser av fersk torsk per redskap, A og ekstra kvalitet fra norske båter, eksklusiv restråstoff.

Omsetningen av fersk torsk i uke 40 kom på 350 tonn til en verdi av 15 millioner kroner, opp fra forrige ukes 210 tonn / 9 millioner kroner. Størst kvantum var tatt på snurrevad, som leverte 172 tonn fordelt på 38 fartøy, etterfulgt av line/autoline med 106 tonn og garn med 47 tonn. Av totalen ble 185 tonn levert i Øst-Finnmark, 118 tonn i Vest-Finnmark, 25 tonn i Troms og 10 tonn i Lofoten/Salten. Kvanta under 6 tonn per sone for resterende.
Omsetningen av fersk sei i uke 40 utgjorde 570 tonn til en verdi av 9 millioner kroner, opp fra forrige ukes 500 tonn / 8 millioner kroner. Kvanta fersk sei fordelt per leveringssone fremgår av tabell 4. Redskapsfordelingen var 170 tonn på garn, 150 tonn på snurrevad, 85 tonn på not, 70 tonn på line/autoline, 50 tonn på juksa og 40 tonn på trål. Geografisk var 100-120 tonn fordelt på hver av Øst- og Vest-Finnmark, Vesterålen og Lofoten/Salten, etterfulgt av Troms med 70 tonn, 40 tonn i Trøndelag og 20 tonn på Nordmøre.
Tabell 4: Omsetning av fersk sei, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line, snurrevad og not, eksklusiv restråstoff.

I uke 40 havnet omsetningen for fersklevert hyse på 350 tonn til en verdi av 6,4 millioner kroner, opp fra 215 tonn / 3,6 millioner kroner i uke 39. Tabell 5 viser sonevis fordeling av kvanta. Størst kvantum ble omsatt i Øst-Finnmark med 162 tonn, dernest Vest-Finnmark med 78 tonn, Troms med 48 tonn, Vesterålen med 35 tonn og Lofoten/Salten med 21 tonn. Av totalt omsatt kvantum ble 188 tonn tatt med line/autoline, 137 tonn på snurrevad og 25 tonn på garn.
Tabell 5: Omsetning av fersk hyse, krokfanget, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad, eksklusiv restråstoff.

I uke 40 ble det landet og omsatt 16 tonn kongekrabbe til en verdi på 6 millioner kroner, opp fra 13 tonn / 4,9 millioner kroner uka før. Av totalen var 12 tonn fisket i det regulerte området fra 40 fartøy, til en verdi på 5,1 millioner kroner. I frifisket ble det fanget 4 tonn til en verdi på 950.000 kroner, tatt av 53 fartøy. 6,5 tonn av totalt 16 tonn var fanget på Varanger, videre 4 tonn i området mellom Berlevåg og Båtsfjord, kvanta under 1 tonn i resterende fangstfelt.
Det ble omsatt 42 tonn ferske reker i uke 40, til en verdi på 3,0 millioner kroner, en økning fra 28 tonn / 2,1 millioner kroner uka før. Fordelt på fangstfelt ble det fisket mest i Altafjorden med 17 tonn levert av 5 båter, Varangerfjorden med 9 tonn levert av 7 båter, 7 tonn i Kvænangen der det var leveranser fra 4 båter, 3 tonn i Lyngenfjorden, 2 tonn i Ullsfjorden og 1,4 tonn på Andfjorden. Kvanta under 1 tonn i resterende fangstfelt.
I uke 40 ble det landet og omsatt 147 tonn fersk taskekrabbe til en verdi på 2,2 millioner kroner, en økning fra forrige ukes 119 tonn / 1,8 millioner kroner. Fordelt på landingssone ble det landet mest i Helgeland med 67 tonn, deretter Sør-Trøndelag med 33 tonn, 21 tonn i Lofoten/Salten , og 12-13 tonn hver i Nord-Trøndelag og Nordmøre. Hittil i år er det omsatt 2.004 tonn taskekrabbe til en verdi på 29,7 millioner kroner, og ved samme uke i fjor var det omsatt 2.261 tonn til en verdi på 31,3 millioner kroner.
For kveita ble det i uke 40 omsatt 57 tonn fersk til en verdi på 3,9 millioner kroner, litt opp fra 51 tonn / 3,4 millioner kroner forrige uke. Størst andel av fangsten ble landet i Lofoten/Salten med 20 tonn, deretter Troms med 13 tonn, 7 tonn i Vest-Finnmark, 6 tonn i Helgeland, 3 tonn hver i Vesterålen og Øst-Finnmark, og 2 tonn hver i Nord- og Sør-Trøndelag. I Nordmøre ble det landet 300 kg fersk kveite.
Hittil i år er det landet og omsatt 1.112 tonn fersk kveite til en verdi på 77 millioner kroner, mot 1.859 tonn og 113 millioner kroner i samme periode i fjor. Gjennomsnittsprisen for rund kveite hittil i år er 9 kr/kg høyere enn i samme periode i fjor, mens for uke 40 i år sammenlignet med samme uke i fjor er gjennomsnittprisen 6,9 kroner høyere i år.
I løpet av uke 40 ble det omsatt 181 tonn fersk breiflabb til en verdi på 6,3 millioner kroner, opp fra forrige ukes 152 tonn / 5,2 millioner kroner. Av totalen i uke 40 ble det landet mest i Lofoten/Salten med 51 tonn, Troms med 38 tonn, Vesterålen og Sør-Trøndelag med 23-24 tonn på hver, Helgeland med 19 tonn, deretter Nord-Trøndelag med 12 tonn, Nordmøre med 9 tonn og Vest-Finnmark med 4 tonn. Omsetningen hittil i år ligger på 1.969 tonn til en verdi på 70 millioner kroner, sammenlignet med fjorårets 2.419 tonn / 77 millioner kroner.
Klikk her for å laste ned word-versjonen av fisknytt.
Se gjennomsnittspriser for fersk fisk pr. uke 40 og hittil i år.

Øst-Finnmark

Vest-Finnmark

Troms

Vesterålen

Lofoten/Salten

Helgeland-Nordmøre

Uke 36 var siste uken med fangst
429 vågehval fanget totalt i 2025
414 vågehval på samme tid i 2024
Ønsker du å få mer informasjon fra Norges Råfisklag - meld deg på nyheter og viktige meldinger her.
Vi lager nye nettsider og dine tilbakemeldinger er viktig for at vi skal kunne lage en best mulig opplevelse for alle våre brukere.