I takt med sesongen, og på grunn av noe rufsete vær som hindret båtene fra å fiske, leverte kystfiskeflåten mindre mengde torsk enn uka før. Slik som tidligere i vinter er det i kystområdene i Vest-Finnmark den største fiskeriaktiviteten etter torsk foregår, og den største mengden leveres - forrige uke tett etterfulgt av Troms og Lofoten. Av ombordfryst fisk og skalldyr fra havfiskeflåten ble det i uke 15 levert mest reke, men solgt mest torsk.
14. apr. 2025 - Audun Reiertsen, Willy Godtliebsen, Brynjar Torsteinsson
Omsetningsdata i denne rapporten skriver seg først og fremst fra uke 15. Alle kvanta i rapporten er oppgitt i tonn rundvekt, hvis ikke annet er presisert, og verdi i 1.000 kroner, evt. millioner kroner.
Råfisklagets omsetning i uke 15 er på 508 millioner kroner (foreløpig tall), ned fra 735 millioner kroner uka før. I tallet for uke 15 inngår 61 millioner kroner etter utenlandske leveranser. Omsetningen for norske båter stod dermed for 447 millioner kroner, fordelt med 286 millioner kroner på fersk og 161 millioner kroner på fryst råstoff.
Omsetningen i uke 15 i fjor var jevnstor med årets, 508 millioner kroner, herav 139 millioner kroner etter landing fra utenlandske fartøy. For norske båter var omsetningen 369 millioner kroner, fordelt med 185 på fersk og 184 på fryst råstoff.
Råfisklagets omsetning hittil i år, per 13. april 2025, er 8.791 millioner kroner. Det er fordelt med 7.423 millioner kroner for norske båter, og 1.368 millioner kroner for utenlandske. Tilsvarende for fjoråret var 7.440 millioner kroner totalt, hvorav 6.511 var etter landinger fra norske båter og 929 for utenlandske båter.
Råfisklagets omsetning for norske båter i uke 15 i år fremgår av tabell 1, med fordeling på fersk/fryst råstoff, og pr fiskeslag.
Tabell 1: Omsetning for norske båter fordelt pr fersk/fryst og pr fiskeslag.
Foreløpige tall for omsetningen av fryst råstoff fra norske båter i uke 15 viser 161 millioner kroner, opp fra 136 millioner kroner uken før. Størst verdi kom fra torsk, sei, snabeluer, reke og hyse med henholdsvis 93, 18, 17, 16 og 12 millioner kroner. For øvrig vises til tabell 1.
Når det gjelder landinger av fryst råstoff fra norske båter i uke 15, til nøytrale fryselager, har vi følgende hovedtall: Totalt 2.430 tonn, ned fra 8.360 tonn i uke 14. Dette er kvanta som så langt bare delvis er omsatt. Av de 2.430 tonnene var 1.170 tonn reke, 590 tonn torsk, 490 tonn hyse og 100 tonn sei. Det meste var levert av 2 trålere med 770 tonn fisk og 3 trålere leverte nevnte kvantum reke. Fiskekvantumet fra de 2 trålerne bestod i hovedsak av 340 tonn hyse, 330 tonn torsk og 50 tonn sei. 4 snurrevadbåter leverte 480 tonn, herav 260 tonn torsk, 150 tonn hyse og 50 tonn sei.
Omsetningen av ferskt råstoff i uke 15 utgjorde 286 millioner kroner, ned fra 507 millioner kroner uka før. Torsken var størst i verdi, fulgt av hyse, snøkrabbe, sei og blåkveite til verdi henholdsvis 241, 11, 8, 8 og 3 millioner kroner, og for øvrig slik det framgår av tabell 1.
Tabell 2 og 3 viser fordelingen av landingene av fersk torsk per leveringssone og redskap (unntatt trål), med tilhørende snittpriser. De to tabellene er basert på omsetning av kvalitet A og ekstra, der alle leveringstilstander inngår, men der snittprisene er omregnet til sløyd uten hode-priser, eksklusiv restråstoff.
Tabell 2: Omsetning av fersk torsk, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad. Eksklusiv restråstoff.
Tabell 3. Priser av fersk torsk per redskap, A og ekstra kvalitet fra norske båter, eksklusiv restråstoff.
Omsetningen av fersk torsk utgjorde 4.890 tonn til verdi 241 millioner kroner. En reduksjon fra 9.170 tonn/459 millioner kroner uken før. Av totalkvantumet stod garn for 2.580 tonn etterfulgt av snurrevad med 1.660 tonn, line/autoline med 340 tonn og juksa med 310 tonn. For garn var 890 tonn omsatt til kjøpere i Vest-Finnmark, 730 tonn i Troms, 540 tonn i Lofoten/Salten, 210 tonn i Øst-Finnmark, 150 tonn i Vesterålen og 50 tonn i området Helgeland-Nordmøre. Av snurrevadkvantumet gikk 590 tonn til kjøpere i Vest-Finnmark, 520 tonn i Vesterålen, 260 tonn i Lofoten, 170 tonn i Troms, og 110 tonn i Øst-Finnmark. Det meste av juksakvantumet var levert i Vest-Finnmark, mens linekvantumet var spredt med en topp i Lofoten med 110 tonn.
Kvanta fordelt per leveringssone fremgår av tabell 2. Sammenlignet med uke 14 var det reduksjon i landingene over hele linja. Størst kvantum var fremdeles levert i Vest-Finnmark med 1.700 tonn, som var ned fra 3.160 tonn uka før.
Omsetningen av fersk sei i uke 15 utgjorde 510 tonn til verdi 8 millioner kroner, som var opp fra 400 tonn og 6 millioner kroner i uke 14. Kvanta fersk sei fordelt per leveringssone fremgår av tabell 4. Størst aktivitet i Vesterålen med 130 tonn av totalen, opp fra 90 tonn uka før. Deretter fulgte Vest-Finnmark med 100 tonn, opp fra 20 tonn uka før, mens kvantumet levert i Lofoten ble redusert fra 160 tonn i uke 14 til 70 tonn i uke 15. Av de 130 tonnene levert Vesterålen var 90 tonn tatt på snurrevad og 20 tonn på garn. Av 90 tonn levert i Vesterålen var 60 tonn tatt på snurrevad. Av totalen på 510 tonn var 300 tonn tatt på snurrevad og 170 tonn på garn.
Tabell 4: Omsetning av fersk sei, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line, snurrevad og not, eksklusiv restråstoff.
Kvantumet fersklevert hyse i uke 15 var 650 tonn til verdi 11 millioner kroner. Det var opp fra 530 tonn/8 millioner kroner uken før. Tabell 5 viser sonevis fordeling av kvanta, størst aktivitet i Lofoten og Finnmark. Sammenlignet med uke 14 var det også der det var økte landinger av fersk hyse, mens Vesterålen hadde størst reduksjon.
Også i hysefisket er det snurrevad som står for størst kvantum, med 490 tonn av totalen i uke 15, opp fra 350 tonn uka før. 120 tonn var tatt på garn og 40 tonn på line/autoline. Av snurrevadkvantumet var det levert mest i Øst-Finnmark og Lofoten, med 170 tonn på hver, fulgt av Vest-Finnmark med 130 tonn.
Tabell 5: Omsetning av fersk hyse, krokfanget, A og ekstra kvalitet fra norske båter sammenlignet med samme uke i fjor. Fra redskapene garn, jukse, line og snurrevad, eksklusiv restråstoff.
I løpet av uke 15 ble det landet vel 100 tonn levende snøkrabbe (rundvekt) til verdi 8,4 millioner kroner. Landingene var en reduksjon fra 600 tonn uken før, hvorav 390 tonn fryste klør og 210 tonn levende. Landingene i uke 15 kom fra 5 fartøy. Så langt i år er det landet 8.760 tonn snøkrabbe, hvorav 4.440 tonn er omsatt til verdi 545 millioner kroner. Ifølge oversikt fra Fiskeridirektoratet er 10.134 tonn av totalkvoten på vel 12.000 tonn tatt pr kl 09:40 14. april.
Klikk her for å laste ned word-versjonen av fisknytt.
Se gjennomsnittspriser for fersk fisk pr. uke 15 og hittil i år.
Øst-Finnmark
Vest-Finnmark
Troms
Vesterålen
Lofoten/Salten
Helgeland-Nordmøre
Ønsker du å få mer informasjon fra Norges Råfisklag - meld deg på nyheter og viktige meldinger her.
Vi lager nye nettsider og dine tilbakemeldinger er viktig for at vi skal kunne lage en best mulig opplevelse for alle våre brukere.